ایمنی در آسانسور کارگاهی و بالابر کارگاهی

بالابر کارگاهی
تفاوت آسانسور کارگاهی و آسانسور
دسامبر 26, 2016
اسانسور کارگاهی تی سی اچ
آسانسور های کارگاهی TCCH
ژانویه 7, 2017
نمایش همه

ایمنی در آسانسور کارگاهی و بالابر کارگاهی

اسانسور کارگاهی

بالابر کارگاهی

هنگامی که کارگاهی ساختمانی برپا می گردد ، یا در محوطه یک کارخانه یا یک اسکله ، نیاز به حمل بارهای سنگین یا افراد ، بصورت عمودی ، پدیدار می شود، باید راهی یافت تا این حمل و نقل به شیوه ای موقتی ، بصرفه به نسبت هزینه های پروژه ، سریع و ایمن ، انجام شود.

آسانسور ها، در حالت عادی و در ساختمان های مسکونی ، وظیفه حمل انسان و بار را بعهده دارند. برای طراحی و نصب و عملیاتی کردن این آسانسور ها، تدارک گسترده و ایمنی انجام می شود و پس از نصب ، آسانسور آماده استفاده است(برای مطالعه تفاوت اسانسور و اسانسور کارگاهی به این برگه مراجعه کنید).

اما در یک کارگاه ساختمانی ، یا هنگام حمل و نقل بار در یک کارخانه(دسته بندی بالابر کارگاهی)، نه تنها فرصت کافی برای عملیاتی چنان زمان بر وجود ندارد، بلکه موقعیت اجرای پروژه نصب آسانسور بصورت دائم نیز فراهم نیست. و حتی اسنسور های ساختمانی معمول، توان حمل آن حجم از بار که معمولا در کارگاه ها ، به آن نیاز هست را دارا نیستند.

آسانسور کارگاهی اما، پاسخی نسبتا کامل به این نیاز داده اند. این آسانسورها معمولا از نیروی محرکه یک موتور الکتریکی برای حرکت عمودی استفاده می کنند. و شیوه نصب و اجزا ء آنها اینگونه است که پس از نصب ، می توان ارتفاع حمل بار توسط  آنها را همگام با افزایش ارتفاع ساختمان در حال ساخت، یا افزایش ارتفاع مورد نیاز برای حمل بار، به مرور با مونتاژ مجدد، افزایش داد. این آسانسور ها، این قابلیت را دارند که تا ارتفاع ۵۰۰ مترو بالاتر ، افزایش طول داشته باشند و بار حمل کنند. ظرفیت حمل بار توسط آنها نیز می تواند بین ۱ و ۵/۱ و ۲ تن ، متغیر باشد.

بیشتر بخوانید
بالابرهای کارگاهی در صنایع

برای حفظ ایمنی در استفاده از آسانسور کارگاهی ، لازم است هنگام اجرا و نصب این آسانسور ها ، حتما اجزاء زیر استفاده شده باشد. در غیر اینصورت ، اسانسور کارگاهی ما، از ایمنی یا کارایی لازم برخوردار نخواهد بود .

 تجهيزات ايمني :

 1. محافظ دكل

با قرار دادن این حفاظ ، محدوده دور بالابر کارگاهی مشخص می گردد . افراد و تجهیزات و وسایل نقلیه موجود در محل نیز ، در صورتی که توجهی به محدوده آسانسور کارگاهی ، نداشته باشند، بوسیله این حفاظ ،از ورودشان  ناخوداگاه ممانعت خواهد شد.

 1. نرده امگا

در حفاظ دور محدوده، باید نرده ای متحرک در نظر گرفته شود که هنگام حضور آسانسور کارگاهی در جای خود، به عنوان درب ورود و خروج عمل کرده و در هنگام نبودن آن، بشود با بستن این نرده، مانع از ورود ناغافل افراد و اشیا به محدوده آسانسور کارگاهی شد.

 1. سوئيچهاي ايمني حداقل و حداكثر در ارتفاع و دربهاي مجهز به سوئيچهاي ايمني

سوییچ های ایمنی یا لمینت سوییچ ،مسیر حرکت را به همان مقدار بین دو سوییچ نصب شده، محدود نمایند. این سوییچ های لمینت ، روی درب کابین اسانسور های کارگاهی نصب است و از سقوط  کابین جلوگیری می کنند.

 1. سامانه فرود اضطراري

این سیستم نیز ، از جمله سیستم های جلوگیری از سقوط است که پس از نصب آسانسور های کارگاهی ، با حضور مسوول کارگاه و متخصصین آسانسور ، باید نحوه عملکرد آن امتحان و آموزش داده شود .

 1. ايست مكانيكي در بالاي دكل

درصورت عدم وجود این قطعه در انتهای مسیر اسانسور های کارگاهی  و در صورتی که به هر دلیلی ، لیمنت سوییچ ها، به درستی به وظیفه خود عمل نکنند، ممکن است موجب خروج کابین اسانسور کارگاهی از ریل شده و سقوط کابین گردند. این محدود کننده ها در حقیقت قطعاتی مکانیکی هستند که حرکت آسانسور کارگاهی را پایان می دهند و موجب سکون آن در آن نقطه می گردند.

 1. موتورهاي مجهز به ترمز الكترومكانيك
 2. ترمز هاي حساس به سرعت
 3. ايست اضطراري
 4. ترمز خودكار در ارتفاع ۲ متر از سطح زمين
 5. مجهز به كمك فنر در پايه و بالاي دكل
 6. تابلو فرمان ولتا‍ژ كم
 7. صفحه محافظ موتور
 8. كليد فرمان و ميكرو سوئيچها جهت ايمني بيشتر با برق ولتاژ كم ايزوله مي باشد .
بیشتر بخوانید
تناژ آسانسور کارگاهی

آسانسور های کارگاهی ، در مجموع ، کاربرد های زیادی در مکان های متفاوت یافته اند(برای مطالعه مزیت های اسانسور کارگاهی به اینجا مراجعه کنید). بیش از همه در کارگاه های ساختمانی متعدد و متفاوت از لحاظ حجم و گستردگی پروژه در دست ساخت،پس از آن راه­سازی،ساخت پل و تونل،مرمت آثار باستانی،نفت و گاز وپتروشیمی،بنادر و کشتی­سازی،فلز و فولاد و معدن از آسانسور های کارگاهی(بالابر کارگاهی در صنایع) جهت حمل بار های سنگین ، استفاده می شود.

سرعت نصب، عدم نیاز به زیر سازی های وقت گیر و دائمی ، سیستم های عملکردی آسان ، قابلیت حمل بارهای فوق سنگین ، امکان استفاده در ارتفاع های زیاد و همچنین امکان افزایش ارتفاع به میزان مورد نیاز، از جمله مزایای آسانسور های کارگاهی به حساب می آیند.

گروه صنعتی ایستا صدر(بالابر کارگاهی TCCh , اسانسور کارگاهی Tcch) می تواند در انجام پروژه های ساختمانی شما را یاری کند.جهت مشاوره فنی با تیم ایستا صدر تماس حاصل فرمایید.

سمیه حسینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 6 =

Shares