کاربرد بالابر کارگاهی در نما و نظافت ساختمان
نوامبر 23, 2016
ایستا صدر
آسانسور کارگاهی و بالابر کارگاهی
دسامبر 13, 2016
نمایش همه

بالابرهای کارگاهی در صنایع

آسانسور کارگاهی

بالابر کارگاهی

اگر می‏خواهید به کاربرد آسانسور کارگاهی در صنایع مختلف آشنا شوید و بدانید تا به حال این آسانسورها در چه صنایعی به کار آمده‏ اند و در هر صنعتی چگونه و در چه قسمت‏هایی از آن موجب تسهیل کار پرسنل و افزایش سرعت انجام کار در حین بهبود ایمنی شده ‏اند، پیشنهاد می‏کنیم تا پایان با این مطلب همراه باشید.

کاربرد بالابر کارگاهی در صنایع معدنی

بالابر کارگاهی علاوه بر این که برای کار در ارتفاعات و بالای سطح زمین کاربرد دارند، راه حل بسیار مناسبی برای کار در سطوح زیرزمینی نیز هستند. کارهای معدنی و صنایع مربوط به استخراج از معادن و فرآیندهای پس از استخراج نظیر گندله سازی، کارخانه های ذوب، و دیگر فرآیندهایی که بر روی سنگ معدن انجام می‏شود، از این موارد هستند.
بالابرهای کارگاهی سیم بکسلی برای حمل بارهای سنگین با سرعت نسبتا سریع مناسب است و ابزار مفیدی برای حمل و نقل عمودی نفرات و مواد در یک معدن زیرزمینی و دسترسی به سطوح پایین به شمار می‏آید. اما بالابرهای چرخ‏دنده‏ای از نقطه نظر ایمنی، برای حمل و نقل‏ های ثانویه و فوری مناسب هستند.(برای مطالعه دسته بندی کلی آسانسور کارگاهی به این صفحه مراجعه کنید)
همچنین در صنایع معدنی، بالابرهای کارگاهی می‏توانند یک وسیله‏ ای ساده و مقرون به صرفه برای مرتبط کردن سطوح مختلف یک فضای تونلی به شمار آیند و نفرات و مواد را بین سطوح و ایستگاه‏ها جا به جا کنند و از آن جا که نیاز به چاله آسانسور ندارند و می‏توانند به راحتی نصب شود، هزینه‏ ی متوسطی داشته و مقرون به صرفه هستند.
به عنوان مثال در واحدهای صنعتی و کارگاه‏هایی که سنگ شکنی انجام می‏شود و در بخش‏هایی از آن که لازم است اپراتور برای کنترل فیدر(خط تغذیه)، مخزن‏ها، نوار نقاله، و غیره، که در سطوح مختلف نصب شده‏ اند، بین آن سطوح رفت و آمد کند بالابر کارگاهی می‏تواند بهترین وسیله برای حرکت سریع بین سطوح باشد.

بیشتر بخوانید
آسانسور کارگاهی و بالابر کارگاهی

کاربرد بالابر کارگاهی در صنعت کشاورزی و سیلوها

در بسیاری از نقاط کشور عزیزمان ایران، صنعت کشاورزی رونق خوبی دارد و لذا این صنعت از اهمیت خاصی برخوردار است. کاشت، برداشت و ذخیره‏سازی غلاتی مانند گندم و سایر دانه‏ ها نیز بخش بزرگی از این صنعت به شمار می‏آیند.
می‏دانیم که این دانه‏ ها در سیلوها ذخیره و نگهداری می‏شوند که بسیار مرتفع هستند و همچنین از نقطه‏ ای از کشور به نقطه ا‏ی دیگر انتقال می‏یابند و در فرآیند جا به جایی نیز ایستگاه‏های نگهداری و انبارهای موقتی وجود دارد که دارای سازه‏ های بلندی جهت انبار دانه‏ ها هستند. برای حمل دانه‏ ها و انتقالشان به سیلوها و سایر سازه‏های مرتفع، از باکت‏های بلند بالابر استفاده می‏شود. در این مکان‏ها پرسنل نیاز به حرکت عمودی جهت دسترسی به بالای این سازه‏ها و باکت‏ها دارند و از وسیله‏ های مختلفی نظیر لیفتراک و طناب‏های بالابرنده برای این منظور استفاده می‏کنند. اما بالابرهای کارگاهی چرخ دنده‏ ای را می‏توان جایگزین بسیار مناسبی برای این وسیله ‏ها جهت دسترسی‏ های عمودی دانست. حال این سوال پیش می‏آید:
چرا بالابر کارگاهی جایگزین مناسبی است؟
علت این است که بالابرهای کارگاهی قابل نصب بر روی اغلب سازه‏ها هستند و در واقع نصب راحتی دارند و نیازی به جرثقیل نیز ندارند.

کاربرد بالابر کارگاهی در صنعت نفت و گاز

بالابرکارگاهی و علی الخصوص نوع چرخ دنده‏ای آن می‏تواند پیشنهاد خوب و با بهره‏ وری بالایی در انواع امور مرتبط با ساخت و ساز و تعمیر و نگهداری در صنایع نفت و گاز به شمار آید. و یا حتی می‏توان ادعا کرد که بهترین انتخاب محسوب می‏شود زیرا شرایط محیطی و آب و هوایی در این صنعت، خاص و گاهی بسیار سرد و یا بسیار گرم است که همین امر باعث می‏شود حتی در مواقعی که ارتفاع مورد نظر خیلی بالا نیست و دسترسی به آن با پله نیز امکان‏پذیر اما دشوار است، استفاده از بالابر کارگاهی جایگزین خوب و مناسبی برای تسریع و ایمن و تسهیل نمودن انجام امور و در نتیجه افزایش بهره‏ وری و بازدهی کاری پرسنل شود. ضمن این که کاملا واضح است که استفاده از بالابر به جای پله و نردبان در شراط بد آب و هوایی بسیار ایمن‏تر نیز خواهد بود.(برای مطالعه اجزا و ابعاد آسانسور کارگاهی به این صفحه مراجعه کنید)

کاربرد بالابر کارگاهی در نیروگاه‏ ها

در سوخت زغال سنگ، بویلرهای گاز، سیکل ترکیبی، هسته ای، برق آبی، بادی، خورشیدی و یا هر نوع دیگری از نیروگاه همیشه نیازهای مختلف برای حمل و نقل و دسترسی عمودی برای پرسنل وجود دارد.
چرا بالابر کارگاهی؟
مزایایی همچون افزایش تولید کارخانه، بهبود بهره وری، و افزایش در دسترس بودن هزینه های عملیاتی را کاهش می دهد و به حداقل می‏رساند. این در حالی است که نصب و راه اندازی آسانسور در برابر استفاده از بالابر کارگاهی اغلب راه ی گران به شمار می‏آید.(برای مطالعه انواع آسانسور کارگاهی بر اساس نوع به این صفحه مراجعه کنید)

کاربرد بالابر کارگاهی در بنادر و کشتی سازی

در بنادر و کشتی‏رانی به منظور تسهیل دسترسی‏ های مختف کشتی به ساحل می‏توان از بالابرهای کارگاهی استفاده نمود. موارد زیر از مزایای به کارگیری و نصب بالابر کارگاهی به این منظور است:
۱٫ در دسترس بودن: تجربه نشان می دهد که نصب بالابر کارگاهی نتایج کارآمدتری در تعمیر و نگهداری داشته‏ است و در نتیجه باعث کاهش خرابی‏ ها شده‏ است. صرفه جویی در وقت با از بین بردن زمان انتظار و نیز تسهیل تعمیر و نگهداری پیشگیرانه از مزایای دیگر آن به شمار می‏آید.
۲٫ بهره وری: بدون بالابر کارگاهی، پرسنل تعمیر و نگهداری و اپراتور جرثقیل باید از نردبان صعود استفاده کنند. برای رسیدن به بالای یک جرثقیل معمولی حدود ۱۵-۲۰ دقیقه زمان لازم است. علاوه بر این، قطعات و ابزار مورد نیاز برای تعمیرات باید با استفاده از جرثقیل یا دستگاه های مشابه برداشته شود که همه وقت گیر هستند. در حالی که با استفاده از بالابر کارگاهی تمامی این امور، از سوار شدن به بالابر تا رسیدن به بالا کمتر از دو دقیقه طول می‏کشد.
۳٫ ایمنی: خطرات مرتبط با نردبان، به خصوص در آب و هوای بد، آشکار است. علاوه بر این، بالابر کارگاهی در صورت نیاز به انجام عملیات نجات، این کار را تسریع می‏کنند.
سوله، انبارها و امکانات دیگر در بنادر و کشتی سازی از نمونه موارد دیگری هستند که نصب بالابر کارگاهی در آن‏ها می‏تواند بسیار مفید باشد.

بیشتر بخوانید
تفاوت بین بالابر و آسانسور در ساختمان چیست؟

جهت مشاوره فنی و خرید انوعا بالابر کارگاهی و آسانسور کارگاهی با تیم فنی ایستا صدر تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − هفت =

Shares