بالابر کارگاهی
بالابر کارگاهی
اکتبر 24, 2016
آسانسور کارگاهی آلیماک
آسانسور کارگاهی آلیماک
نوامبر 5, 2016
نمایش همه

مزیت های آسانسور کارگاهی

آسانسور کارگاهی

آسانسورهای ماشین هایی هستند که برای بالا و پایین بردن افراد ، بار ها ، ابزارها و دستگاه ها و ماشین های کوچک در کارگاه های ساختمانی از آن ها استفاده می شود . این آسانسور یا بالابر کارگاهی به دلیلِ فراهم کردنِ ایمنی و امنیتِ کافی و استحکام زیاد از پرکاربرد ترین دستگاه ها در صنعت ساخت و ساز است. در ضمن چون حمل و انتقال این آسانسورها و نصب آن ها در محل جدید نسبتا” آسان و بی دردسر است .

این آسانسورها دارای محدودیت ارتفاع نیستند و برای بلندترین برج ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند .هرچند برای ساختمان هایی با طبقات کمتر ، استفاده از این آسانسور ها توجیهِ اقتصادی مقبول تری دارد یعنی می توان گفت هزینه ی بسیار مناسبِ استفاده از این آسانسورها باعثِ کم خواب شدنِ سرمایه ی اولیه می شود .

آسانسورهای کارگاهی از دو عضو سازنده ی اصلی ِ رِیل و کابینی مجهز به سیستم پاراشوت تشکیل شده است . در صنعت ساخت  و ساز که اسمنیِ کار و کارگر حرف اول را می زند داشتنِ سیستم پاراشوت ایمنیِ این نوع آسانسور را یک پله بالاتر از انواعِ دیگرِ بالابر کارگاهی مرسوم در بازار قرار می دهد .

دقت شود تقریبا تمام آسانسورهای کارگاهی در بازار دارای گارانتی تقریبی ۱ ساله و حدود ۵ الی ۱۰ سال خدمات پس از فروش می باشند پس اگر در صدد خرید و استفاده از آن ها هستید این نکته را به هیچ وجه فراموش نکنید .

آسانسور کارگاهی- بالابر کارگاهی

آسانسور کارگاهی- بالابر کارگاهی

انواع آسانسور کارگاهی از لحاظ نوع نصب:

آسانسور کارگاهی به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند . دسته ی اول آسانسورهای کارگاهی هستند که بر روی نمای ساختمان نصب شده و دارای قطعات ۳ متریِ جدا جداست که بر روی هم مونتاژ می شوند. اساس حرکت این آسانسورها هم می تواند کششی باشد و هم می تواند سیستم راک و پینیون (دنده و چرخ دنده) باشد.

بیشتر بخوانید
بالابرهای کارگاهی در صنایع

دسته ی دوم آسانسورهایی ست که نیاز به چاهک داشته و دارای رِیل های استانداردِ T9 , T16  بوده که امکان حرکت کاملا نرم و روانی را برای آسانسور فراهم می کنند. این آسانسورها را همچنین می توان در گود برداری ها و حفاری ها مورد استفاده قرار داد.

همچنین لازم به ذکر است در پایانِ عملیاتِ ساختمانی می توان اتاقکِ آسانسور کارگاهی را از چاهک خارج کرده و آسانسور نفربرِ اصلی را جایگزینِ آن کرد .

در هر دو نوعِ این آسانسورها استفاده از حفاظِ پیرامون الزامی ست . این حفاظ در محلی که کابین آسانسور در آن متوقف می گردد نصب می شود تا از تصادف و برخورد احتمالی افراد یا ماشین آلات با کابینِ آسانسور جلوگیری به عمل آورد . می توان گفت حفاظ پیرامون خط مرزیِ محدوده ی آسانسور را مشخص می کند .

مکانیزم آسانسورهای کارگاهی :

انواع ِ قالب آسانسورهای کارگاهی ، آسانسورهای هیدرولیکی هستند . آسانسورهای کارگاهی هیدرولیکی همان طور که از نامش پیداست با نیرویی که از مدار هیدرولیک تامین می شود کار می کنند. این آسانسورها در چند مدلِ آکاردئونی ، هیدرولیکیِ جک مستقیم ، بوم لیفت های تلسکوپی و مفصلی ، ترکیب هیدرولیک زنجیر و کابل و…. در بازار موجود می باشند . ترتیبِ گفته شده در بالا همچنین ترتیبِ ایمنی ِ این مدل هاست؛ یعنی ایمن ترین و کاربردی ترین نوعِ آسانسور هیدرولیکی همان نوعِ آکاردئونیست .

ظرفیتِ این آسانسورها بینِ ۵۰۰ الی ۳۰۰ کیلوگرم می باشد . مقادیرِ کمتر و بیشتر از این وزن برای حرکتِ آسانسور مقادیر مطلوبی به شمار نمی رود.

این آسانسورها دارای سیستمِ اضافه بار هستند یعنی به محضِ قرار دادنِ باری بیشتر از توانِ آسانسور ، سیستم به صورتِ خودکار مانع از حرکتِ کابینِ آسانسور می گردد .

بیشتر بخوانید
افزایش عمر سرویس بکسل ها

همچنین از سیستم های هم تعبیه شده در این آسانسورها می توان به سیستم پاراشوت و سیستم ترمز الکترومغناطیسی اشاره کرد .

سیستم ترمز الکترومغناطیسی پشت الکتروموتور نصب گشته و وجودِ آن برای ایستادنِ به موقعِ کابین در ایستگاه های مورد نظر ؛ و عدم بازگشت به عقبِ کابین در هنگامِ زیرِ بار بودن  ضروری است .

سیستم پاراشوت نیز همانند سیستم ترمز الکترومغناطیسی از ضروریاتِ آسانسور کارگاهی است. پاراشوت در مواقعی که سرعتِ کابین بیش از حدِ مجاز شود به صورت اتوماتیک کابین را متوقف کرده و مانع سقوط آن می شود .

لازم به ذکر است سرعت نرمال حرکت آسانسور کارگاهی بین ۰٫۲ الی ۰٫۶ متر بر ثانیه است . همچنین این آسانسورها دارای سیستم برگشت به پایین بدون استفاده از نیروی برق ( موتور خاموش و بی صدا) هستند یعنی انرژی تنها برای بالا بردن آسانسور استفاده می شود نه هنگام پایین آمدن آن.  همچنین ایجاد گشتاور بالا در لحظه راه اندازی، جلوگیری از شوکهای الکتریکی روی شبکه برق از طریق کاهش جریان راه اندازی موتور، جلوگیری از تنش های ایجاد شده بر روی تجهیزات ِ مکانیکی و استهلاک ادوات مکانیکی از طریق کاهش جریان راه اندازی موتور، صرفه جویی در انرژی و کاهش هزینه ی برق ِ مصرفی از جمله مهم ترین مزایای استفاده از این آسانسورها (به دلیل داشتن سیستمِ برقِ اینوِرتری) است.

جهت مشاوره فنی و همچنین دریافت اطلاعات بیشتر در ارتباط با آسانسور کارگاهی آلیماک می توانید با تیم فنی ایستا صدر تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 9 =

Shares