تفاوت بین بالابر و آسانسور در ساختمان چیست؟

ارتقاء آسانسور و بالابر کارگاهی
مهمترین دلایل ارتقاء آسانسور و بالابر کارگاهی
آگوست 30, 2021
بالابرهای ساختمانی
بالابرهای ساختمانی – درک مواجهه ها و کنترل ها
نوامبر 11, 2021
نمایش همه

تفاوت بین بالابر و آسانسور در ساختمان چیست؟

تفاوت بین بالابر و آسانسور

عملیات ساخت و ساز به تجهیزات متفاوتی نیاز دارد تا تحویل ایمن و سریع وظایف لجستیکی ضروری را تضمین کند. در این پست ، ما قصد داریم تفاوت بین بالابر و آسانسور در ساختمان را مورد بحث قرار دهیم.

تجهیزات بالابر و آسانسور عموماً مترادف تلقی می شوند در حالی که در واقع از طریق مکانیسم های مختلف کار می کنند و می توانند برای برنامه های خاص استفاده شوند. به همین ترتیب ، انواع خاصی از تجهیزات ساختمانی نیازهای بار خاصی را برآورده می کنند.

به زبان ساده ، بالابر یک دستگاه ساختمانی است که معمولاً از یک سیستم قرقره برای بلند کردن اجسام به سمت بالا استفاده می کند در حالی که یک آسانسور ساختمانی معمولاً شامل یک سکوی هوایی است که توسط شکل خاصی از امتداد نگهداری می شود و روی وسیله نقلیه نصب می شود.

بالابرها و آسانسورهای ساختمانی به منظور حمل عمودی بارهای سنگین که شامل پرسنل و مصالح از سطح زمین به هر طبقه در ساختمان است استفاده می شود. علاوه بر این ، بالابرها معمولاً برای اهداف صنعتی استفاده می شوند و دسترسی به آنها محدود است در حالی که برخی از آسانسورها به طور دائم در ساختمانهای چند طبقه نصب می شوند.

تفاوت بین بالابر و آسانسور :

تفاوت بین بالابر و آسانسور

بالابرها

بالابر ساختمانی به عنوان یک الزام رایج در محل ساخت و ساز ساختمانهای بلند مرتبه در نظر گرفته می شود که نه تنها حرکت کالا را بین طبقات همکف و فوقانی سرعت می بخشد ، بلکه ایمنی حمل و نقل را نیز تضمین می کند.

بیشتر بخوانید
آسانسورهای صنعتی آلیماک بهره وری را در طیف وسیعی از صنایع افزایش می دهد

الف : راه اندازی

به طور معمول با کمک جرثقیل برج در محل نصب و راه اندازی می شود. می توان آن را برچیده و به راحتی از مکانی به مکان دیگر منتقل کرد.

بالابرها از طناب های سیمی یا زنجیرهای پیچیده در اطراف بشکه یا طبل برای استقرار سیستم قرقره ای استفاده می کنند که می تواند به صورت دستی یا الکتریکی کار کند. انواع دیگر بالابرها را می توان از طریق هیدرولیک مورد استفاده قرار داد در حالی که سایرین از نوع پنوماتیک هستند.

از نظر هدف و کاربرد ، بالابرها معمولاً به عنوان بالابرهای مواد و بالابرهای پرسنلی طبقه بندی می شوند.

ب. بالابر مصالح و بالابر نفربر (پرسنل)

بالابرهای مصالح برای حمل ابزار ، تجهیزات و ملزومات ساختمانی طراحی شده اند که برای بلند کردن دستی از کف و عرشه های مختلف بسیار سنگین هستند. از سوی دیگر ، بالابرهای نفربر ( پرسنلی ) برای حمل و انتقال خدمه ساختمانی به بالا و پایین ساختمان طراحی شده اند.

بالابر نفربر یا بالابر مسافر معمولاً از داخل قفس کنترل می شود و از وسایل ایمنی استفاده می کند که از سقوط آزاد یا هرگونه اختلال احتمالی که می تواند افراد داخل را به خطر بیندازد جلوگیری می کند.

در استفاده از دستگاه های بالابر ، مهم است که هدف اصلی بالابر را در نظر بگیریم. برخی از بالابرهای مواد محدود به وسایل و ابزار ساختمانی هستند در حالی که برخی دیگر می توانند به مصالح و پرسنل توجه کنند. با این حال ، این وسیله استفاده مستلزم رعایت دقیق قوانین و مقررات ایمنی است که عملکردهای کلی بالابر را تنظیم می کند.

بیشتر بخوانید
انواع آسانسور کارگاهی (بالابر کارگاهی)

بالابرها

آسانسور ابزاری است که امکان انتقال مواد و کارگران را به قسمت مرتفع ساختمان یا محل ساخت و ساز فراهم می کند. در مقایسه با دستگاه های بالابر ، آسانسورها به طور معمول قادر به گسترش به سمت مناطق صعب العبور هستند. از این رو ، آنها کاربردی هستند ، به ویژه در جزییات ساختمانی با اتمام خوب.

مکانیسم های عملکرد آسانسورها شامل استفاده از فشار هیدرولیک ، کابل برق دار با استفاده از سیستم قرقره و پیشرانه ای است که در بالابرهای بالارونده یافت می شود.

الف – انواع آسانسورهای ساختمانی

در یک محل ساختمانی معمولی ، انواع مختلف آسانسورها بسته به ماشین آلات مورد نیاز برای یک کار خاص دیده می شود.

هنگام انتخاب تجهیزات بالابر یا بالابر چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

یکی از وظایف پیمانکار اطمینان از استفاده از تجهیزات و ابزار مناسب در هنگام ساخت است. در مورد حمل عمودی از طریق بالابر و/یا آسانسور ، عوامل زیر باید ارزیابی شوند.

انواع بارها

بالابر کارگاهی و بالابرهای نفربر به طور کلی برای بار خاص خود طراحی می شوند. بنابراین ، مهم است که یک نمای کلی از لوازم و ابزارهایی که معمولاً در ساخت و ساز استفاده می شود مانند پالت ، بتن ، گونی ، ماشین آلات ، میله های فلزی و غیره مهم است. همچنین تعیین تعداد خدمه ساختمانی و ظرفیت ویژه مفید است. در صورت بالا بردن یا بلند کردن پرسنل برای ایجاد تخمین ضعیف از کارایی حمل و نقل.

پیچیدگی ساخت و ساز

ساختمانهای بلند و سازه های عظیم مانند آسمان خراش ها و برجها به تجهیزاتی نیاز دارند که بتوانند به ارتفاع وسیع برسند. به همین ترتیب ، ارزیابی چالش های احتمالی در محل ساخت و ساز مانند فضا و ارتفاع به ویژه در نظر گرفتن مونتاژ و جداسازی دستگاه مفید است.

بیشتر بخوانید
مزیت های آسانسور کارگاهی

الزامات نگهداری

ارزیابی وضعیت تجهیزات قبل و بعد از استفاده برای به حداکثر رساندن کارایی و جلوگیری از حوادث در منطقه ضروری است. برخی از تجهیزات ممکن است قبل از استفاده نیاز به ارزیابی و آزمایش دقیق داشته باشند. بنابراین ، مهم است که با کدام معادله مطابقت داشته باشید

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و یا سفارش انواع آسانسور کارگاهی با شماره ۰۴۱۳۶۳۰۷۶۲۶ تماس داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =

Shares