اجاره آسانسور کارگاهی
اجاره آسانسور کارگاهی
مارس 10, 2021
نمایش همه

بالابرها بر اساس قابلیت حرکتی آن ها

آسانسور کارگاهی tcch

ماشینی که برای نقل و انتقال افراد یا حمل بار و فعالیت در ارتفاعات در کارخانه ها ، انبار فروشگاه ها و یا پروژه های ساختمانی و … به کار برده می شود را بالابر می نامند ، که تفاوت های آشکاری با آسانسور ، جرثقیل و لیفتراک دارند .

بالابر ها انواع مختلفی دارند که دارای مکانیزم متفاوتی می باشند و عوامل مهمی از قبیل ظرفیت ، ایمنی ، نوع کاربرد و محیط کاری در آن ها تاثیر می گذارد . به طور کلی بالا بر ها را با توجه به قابلیت جابه جایی آن ها تقسیم بندی می نمایند .

بالابر ثابت Fixed Platforms

بالابر های ثابت همانطور که از نامشان مشخص است برای استفاده نیاز به یک محیط ثابت دارند و معمولا برای نصب آن ها نیاز به حفر چاهک می باشد تا زمانی که دستگاه در قسمت پایین جمع می شود هم سطح قرار بگیرد . در صورتی که به بالابر ثابت اتاقک ، حفاظ و سیستم ایمنی افزوده شود از آن ها می توان به عنوان نفر بر نیز استفاده نمود . این نوع بالابر ها در محیط هایی از قبیل خطوط تولید کارخانه جات یا پارکینگ ها و داخل ساختمان ها برای جابه جایی بارهای سنگین و … به کار برده می شوند .

بالابر آکاردئونی ، بالابر با جک عمودی ، بالابر مفصلی ، بالابر های کابلی یا بالابر زنجیری و بالابر های ترکیبی که از ترکیب انواع بالابر های نام برده شده  ایجاد می شوند ، انواعی از بالابر ثابت هیدرولیکی می باشند . در بین بالابر های ثابت نام برده شده  ایمن ترین آن ها بالابر هیدرولیکی ثابت آکاردئونی می باشد و خطر آفرترین آن ها بالابر کابلی می باشد به این علت که احتمال قطع کابل ، خارج شدن از قرقره وینچ و یا گیر کردن اشیاء و بدن میان کابل و وینچ در آن ها وجود دارد.

انواع بالابر های ثابت

  • بالابر ثابت آکاردئونی Fixed Scissor Lifts

بالابر آکاردئونی از ایمنی بسیار بالایی بر خوردار می باشند و ظرفیت و قدرت آن ها بسیار زیاد می باشد . این بالابر ها همانند قیجی یا آکاردئون عمل می نمایدند و در هنگام استفاده جک هیدرولیک ، بازوهای قیچی مانند آن ها را از هم جدا می سازد و ارتفاع مورد نیاز آن ها را تامیین می کند .

  • بالابر ثابت جک مستقیم

بالابر جک مستقیم بعد از بالابر آکاردئونی از ایمن ترین بالا برها می باشد که بیشتر در کارواش ها و تعمیر گاه های اتومبیل به کار برده می شوند و در آن ها جک هیدرولیک به طور مستقیم زیر میز کار نصب می شود و موجب حرکت آن ها به سمت بالا و پایین می شود .

  • بالابر ثابت کابلی یا زنجیری

بالابر کابلی یا زنجیری همانطور که در قسمت بالا هم اشاره شد از نظر ایمنی در رده ی پایین قرار دارند و امکان ایجاد خطر در آن ها وجود دارد . این بالابر ها ظرفیت کمی دارند و برای اطمینان از کارکرد آن بهتر است هر روز به طور مرتب مورد بازرسی قرار گیرند ، تا کارکرد و ایمنی آن ها ارزیابی شود و مانع از ایجاد حادثه شود .  در این بالابر ها نیروی حرکتی به وسیله موتور یا وینچ تامین می شود و وینچ موجب بالا و پایین رفتن کابل یا زنجیر متصل به سکوی بالابر می شود .

  • بالابر هیدرولیکی – زنجیری یا کابلی

در این نوع از بالابرها  انتقال نیرو از طریق زنجیر یا کابل به میز کار صورت می گیرد و چرخ زنجیر یا قرقره کابل نصفی از کورس حرکت را به وسیله ی جک هیدرولیک طی می کنند . این بالابر ها به جک هیدرولیک با کورس کمتر نسبت به بالابر های جک مستقیم بدون زنجیر نیاز  دارند .

  • بالابر بوم لیفت ثابت Static Base Boom Lifts

بالابر بوم لیفت ثابت ، قابلیت حرکت به دو صورت عمودی و افقی را دارند و به دلیل کم ظرفیتی برای حمل نفر به کار برده می شوند .

  • بالابر متحرک و جابه جا شونده Aerial Work Platform

بالابر های متحرک جابه جا شونده بر خلاف انواع ثابت نیاز به مکان ثابت برای استفاده ندارند و  بیشتر برای جابه جایی افراد به کار برده می شوند . این بالا برها قابلیت جابه جایی از جایی به جای دیگر را دارند و برخی از انواع بالابر متحرک قابلیت جابه جایی در پشت خودرو در مسافت های طولانی  را دارند و از آن ها برای کار در ارتفاعات و خطوط برق و آتش نشانی ها و کار های سطح شهری استفاده می شود .

انواع بالا بر سیار

بالابر سیار یا متحرک به دو دسته ی کلی تقسیم می شوند که شامل موارد زیر می باشند .

  • بالابر متحرک با دسترسی عمودی

این نوع از بالابر ها فقط قابلیت حرکت به صورت عمودی را دارند و برای انجام کار حتما باید زیر محل کار قرار بگیرند . مدل هیدرولیکی آکاردئونی از نمونه ی متداول این نوع بالا بر ها می باشد .

  • بالابر متحرک با دسترسی عمودی و افقی

این نوع از بالابر ها علاوه بر حرکت عمودی ، به صورت افقی نیز به کار برده می شوند و اصطلاحا بوم لفت نامیده می شوند . برخی از مدل های آن ها به شکل خود کشنده می باشند اما برخی دیگر به صورت پشت خودرویی ( پشت کامیون – نیسان ) می باشند و برخی از انواع دیگر به صورت قابل یدک می باشند . بالابر های متحرک دارای ایمنی بسیار زیادی می باشند و مکانیزم آن ها هیدرولیکی می باشد . این بالابر ها در انواع آکاردئونی ، مفصلی ، تلسکوپی ، مفصلی تلسکوپی ارائه می شوند .

جهت سفارش انواع آسانسور کارگاهی و بالابر کارگاهی با شماره ۳۶۳۰۷۶۲۶-۰۴۱ تماس داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 15 =

Shares