بالابرهای ساختمانی – درک مواجهه ها و کنترل ها

تفاوت بین بالابر و آسانسور
تفاوت بین بالابر و آسانسور در ساختمان چیست؟
سپتامبر 21, 2021
بالابر هیدرولیک
آوریل 6, 2022
نمایش همه

بالابرهای ساختمانی – درک مواجهه ها و کنترل ها

بالابرهای ساختمانی

 بالابرهای ساختمانی که به عنوان نفربر ، بالابرهای پرسنل و آسانسورهای ساختمانی نیز شناخته می شوند، معمولاً در هنگام ساخت ساختمان های بلند برای انتقال پرسنل، ابزار، تجهیزات و مواد بین طبقات استفاده می شوند.. علیرغم تعداد تلفات مرتبط با عملیات بالابر و شباهت بالابرها به جرثقیل های برجی از نظر قسمت های بلند دکل، اتصالات ساختمان و قرار گرفتن در معرض عموم، نصب و راه اندازی بالابر ساخت و ساز توجه کمی شده است.

در چند دهه گذشته، بالابرها و جرثقیل های برجی کار با مصالح ساختمانی را آسان تر و ایمن تر کرده اند. با این حال، خود بالابر چندین خطر و مواجهه را معرفی می کند که باید در طول چرخه عمر آن در یک پروژه کاهش یابد. یک بالابر در محل از چندین جزء، معمولاً با کمک جرثقیل برجی در محل نصب می‌شود. اگر یک کارگاه فاقد جرثقیل برجی باشد یا اگر عملیات تاور کرین محدود باشد، از جرثقیل متحرک (جرثقیل کمکی) استفاده می شود.

یک بالابر معمولاً توسط یک پیمانکار عمومی از اجاره دهنده (اجاره یا سازنده) اجاره می شود، اگرچه برخی از پیمانکاران بزرگ بالابرهایی را به عنوان بخشی از ناوگان تجهیزات خود دارند. در هر صورت، به عنوان پیمانکار کنترل کننده، یک پیمانکار عمومی که از بالابر کارگاهی در محل خود استفاده می کند، مسئول عملیات ایمن آن است. بنابراین، پیمانکار کنترل کننده باید یک برنامه جامع ایمنی بالابر کارگاهی را اجرا کند. پیمانکاران فرعی باید در برنامه ریزی ایمنی خود به عملیات بالابرها توجه کنند، زمانی که کار آنها در نزدیکی بالابر انجام می شود.

بیشتر بخوانید
آسانسور کارگاهی در تبریز

رعایت نکردن روش های ایمنی مناسب در طول چرخه عمر بالابر می تواند منجر به صدمات شدید شخصی، مرگ یا آسیب مالی شود

بالابرها دارای یک یا دو اتومبیل هستند که به صورت عمودی در امتداد بخش های برج دکل انباشته حرکت می کنند. پایه دکل به یک فونداسیون بتنی سازه ای متصل می شود. بخش های دکل در فواصل منظمی که توسط سازنده بالابر تعیین می شود به ساختمان گره می خورند. سازنده معمولاً نیروهای مختلف تولید شده توسط بالابر را بر روی ساختمان فراهم می کند. بر اساس این داده ها، مهندس سازه (دارای مجوز P.E) نقطه اتصال به ساختمان را برای مقاومت در برابر بار وارد شده به ساختمان طراحی یا تأیید می کند.

بالابرهای ساختمانی

بالابر ساختمانی یک قطعه حیاتی از تجهیزات مورد استفاده در عملیات در مقیاس بزرگ، مانند توسعه ساختمان های بلند است. در حالی که بالابرهای ساختمانی مشابه بالابرهای معمولی زنجیره ای یا طناب سیمی محموله را بلند و پایین می آورند، دارای تعدادی تفاوت مهم هستند. به عنوان مثال، بالابرهای زنجیر یا سیم طناب وسیله کوچکتری هستند که با یک قلاب و قرقره برای بلند کردن و پایین آوردن مواد مجهز شده اند. بالابرهای ساختمانی آسانسورهای صنعتی هستند که برای حمل و نقل افراد، ابزارآلات، تجهیزات سنگین و مصالح ساختمانی استفاده می شوند.

در حین استفاده، بالابرهای ساختمانی در معرض شرایط عملیاتی متفاوتی هستند. آنها همچنین باید توسط یک اپراتور از طریق دستگاهی به نام کنترل کننده بالابر کنترل شوند. برای درک نوردهی ها و کنترل های بالابرهای ساختمانی به ادامه مطلب مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
بالابرها بر اساس قابلیت حرکتی آن ها

کنترل بالابر ساختمانی

بالابرهای ساختمانی اغلب با استفاده از دستگاهی به نام کنترل کننده بالابر کنترل می شوند. این دستگاه ها معمولاً دستی هستند و بسته به مدل دارای دکمه های مختلفی هستند. برخی از متداول ترین ویژگی های موجود در کنترلر بالابر عبارتند از:

تعداد طبقات: کنترلرهای بالابر طوری برنامه ریزی شده اند که آسانسور را برای تعداد مشخصی از طبقات بالا یا پایین بیاورند. بارها، بالابرهای ساختمانی با استفاده از حسگرها و دوربین ثابت، از چند طبقه بالا یا پایین رفته اند.

تماس خودرو یا فرود: به آسانسور می‌گوید در فرود بعدی توقف کند.

قفل ها: قفل های مکانیکی و/یا الکترومغناطیسی که در هنگام ورود، خروج یا رسیدن به فرود درگیر یا جدا می شوند.

دکمه های بالا و پایین

توقف اضطراری

قرار گرفتن در معرض بالابر چیست؟

بعدی در لیست ما از درک مواجهه و کنترل بالابرهای ساختمانی، کشف نوردهی بالابر است. بالابرهای ساختمانی اغلب در بالای یک ساختمان بلند نصب می شوند و در نتیجه آنها را در معرض عناصر و سایر خطرات احتمالی قرار می دهند. قبل از استفاده از بالابر ساختمانی، خدمه باید در جلسه ای که اغلب به عنوان جلسه قبل از نصب نامیده می شود ملاقات کنند. این جلسات باید شامل مالک بالابر ساختمانی، ذینفعان، اپراتور مورد نظر، ناظر پروژه و سایر افراد مربوطه باشد. در این جلسه باید در معرض و خطرات شناسایی و بحث شود. این نه تنها برای حفظ عملکرد بالابر ساختمانی آنطور که باید، بلکه برای ایمنی خدمه و عموم نیز ضروری است.

ایستا صدر تولید کننده بالابر و آسانسور کارگاهی است که پروژه های زیادی را در سراسر کشور اجرا کرده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد بالابرهای کارگاهی ، اجاره یا خرید، با متخصصان tcch تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید
دستورالعمل های ایمنی آسانسور کارگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

Shares