راهنمای انتخاب نوع آسانسور مورد نیاز شما

تاریخچه آسانسور کارگاهی
تاریخچه آسانسور کارگاهی
جولای 12, 2021
انواع بالابر ساختمانی
انواع مختلف بالابرهای ساختمانی
آگوست 12, 2021
نمایش همه

راهنمای انتخاب نوع آسانسور مورد نیاز شما

انواع آسانسور

پروژه های ساختمانی نیاز به جزئیات زیادی دارند و تکمیل آنها ماه ها یا سال ها طول می کشد. بخش مهمی از فرایند ساخت و ساز اطمینان از انتخاب ساختار و مصالح مناسب است. قبل از افزودن موارد اضافی به ساختمان ، باید پایه و عناصر طبیعی مختلف را در نظر بگیرید.

هنگام ساختن ساختمان های چند طبقه ، باید به نحوه دسترسی افراد به هر طبقه فکر کنید. پله ها یک انتخاب طبیعی هستند ، اما نصب آسانسور نیز عاقلانه است زیرا سریعتر و راحت تر است و افراد دارای معلولیت و محدودیت های حرکتی را در نظر می گیرد.

آسانسور چیست؟

آسانسور سکویی است که می تواند باز یا بسته باشد و برای بلند کردن یا پایین آوردن افراد و کالاها به طبقات بالا و پایین استفاده می شود. در گذشته ، داشتن آسانسور برای ساختمانهای طبقه اجباری نبود. در نتیجه ، برخی از سرمایه گذاران املاک از نصب آسانسور اجتناب کردند زیرا نصب و نگهداری آنها بسیار گران بود.

نحوه کار آسانسورها

آسانسورها از دهه ۱۸۰۰ تغییر چندانی نکرده اند. آسانسورها هنوز هدف اصلی خود را از انتقال افراد از طبقات حفظ می کنند

سیستم های کنترل برای آسانسورهای مدرن به نحوی که سرعت و ایمنی را بهبود می بخشد ، تغییر کرده است. در بیشتر موارد ، آسانسورها از وزنه متقابل و ۴۰ درصد از حداکثر بار مجاز برای ایجاد تعادل در خودرو استفاده می کنند.

هدف اصلی وزنه متقابل این است که وزنه ای را که توسط موتور برداشته می شود کاهش دهد و تمام آسانسور را در کنترل کابل ها و دست نخورده نگه دارد. به منظور اطمینان از دوام و استحکام ، آسانسور خودرو از فولاد ساخته شده است. قرقره ای که توسط کابل بالابر استفاده می شود توسط یک شفت آسانسور پهن به پهلو در جای خود نگه داشته می شود. این چرخش توسط مجموعه ای از تیرهای فولادی که در بالای کابین آسانسور قرار دارند کنترل می شود.

کابین های آسانسور مدرن نیز دارای فناوری اضافی در آنها هستند. برخی از آنها تلفن هایی دارند که به سرنشین اجازه می دهد در مواقع ضروری تماس بگیرد. برخی دیگر مجهز به درب تله ای هستند که در سقف قرار گرفته و فرار در شرایط اضطراری را ممکن می سازد.

آسانسورها با توجه به ظرفیت جمعیت و وظایف انجام شده در ساختمان طراحی و نصب می شوند. به عنوان مثال ، برخی از ساختمانها دارای آسانسورهای بزرگ برای حمل بار به طبقات مختلف هستند. بیمارستان ها دارای آسانسورهایی هستند که از هر دو طرف باز می شوند تا ورود و جابجایی آسان بیماران اورژانسی امکان پذیر باشد.

بیشتر بخوانید
امنیت آسانسور کارگاهی

انواع آسانسور

در گذشته ، اکثر آسانسورها باید از طریق یک ماشین ماشین متمرکز کنترل می شدند. امروزه آسانسورهایی وجود دارند که نیازی به اتاق ماشین ندارند زیرا دارای مکانیزم ایمنی داخلی هستند. چهار نوع آسانسور اصلی وجود دارد: هیدرولیک ، کششی ، بدون اتاق ماشین و خلاء.

  1. آسانسور گیربکس دار و بدون گیربکس

انواع آسانسور

آسانسورهای Geared و Gearless Traction را می توان به سه دسته مختلف تقسیم کرد:

آسانسور کششی

این آسانسور دارای طناب هایی است که از روی چرخ متصل به موتور الکتریکی واقع در بالای شفت عبور می کنند. عملکرد اصلی طناب ها بالا و پایین بردن کابین آسانسور است. می توان از آن برای مصارف متوسط و بلند استفاده کرد و می تواند بسیار سریعتر از آسانسورهای هیدرولیک حرکت کند.

مانند دیگر انواع آسانسور ، در این سیستم از وزنه متقابل استفاده می شود که وزن سرنشینان و کابین را از بین می برد تا موتور بتواند کار آسانتری را در جابجایی بار آسانسور انجام دهد.

آسانسور کششی گیربکس دار

آسانسور دنده ای از موتوری تشکیل شده است که گیربکس به آن متصل شده است. عملکرد اصلی چرخ دنده ها این است که چرخ را که طناب ها را حرکت می دهد ، تغذیه کنند. این نوع آسانسور می تواند تا سرعت ۵۰۰ فوت در دقیقه حرکت کند. حداکثر مسافتی که می تواند طی کند ۲۵۰ فوت است.

آسانسور کششی بدون گیربکس

آسانسورهای بدون گیربکس دنده ای برای تنظیم سرعت ندارند. این توضیح می دهد که چرا آنها می توانند با سرعت ۲۰۰۰ پا در دقیقه حرکت کنند و همچنین می توانند حداکثر ۲۰۰۰ پا حرکت کنند. آنها بهترین گزینه برای آسمان خراش ها هستند.

  1. آسانسور هیدرولیک

انواع آسانسور

آسانسورهای هیدرولیک معمولاً توسط یک پیستون در قسمت پایین پشتیبانی می شوند. هدف این است که کابین آسانسور را به سمت بالا فشار دهید در حالی که یک موتور الکتریکی مایع هیدرولیک را به پیستون فشار می دهد. وقتی زمان پایین آمدن آسانسور فرا می رسد ، شیر مایع هیدرولیک را از پیستون آزاد می کند. این نوع آسانسور بیشتر در ساختمانهای ۲ تا ۸ طبقه استفاده می شود و تنها می تواند با حداکثر سرعت ۲۰۰ فوت در دقیقه حرکت کند. در زیر خرابی بیشتر آسانسور هیدرولیک آمده است

آسانسور هیدرولیک طناب دار

این نوع استفاده از طناب و پیستون را برای افزایش حرکت کابین آسانسور اعمال می کند. حداکثر مسافتی که می تواند طی کند حدود ۶۰ فوت است

آسانسور هیدرولیک معمولی

طراحی شده با گودال آسانسور ، دارای برشی است که در زیر کف گودال امتداد دارد. هنگامی که آسانسور شروع به پایین آمدن می کند ، گودال از یک پیستون جمع شونده پشتیبانی می کند. در برخی از پیکربندی ها ، یک آسانسور هیدرولیک معمولی ممکن است نیاز به یک سوراخ کم عمق در زیر گودال داشته باشد که هنگام سقوط آسانسور ، یک پیستون تلسکوپ در حال سقوط را بپذیرد. مسافت تقریبی که می تواند طی کند ۶۰ فوت است.

بیشتر بخوانید
آسانسور های کارگاهی TCCH

آسانسور هیدرولیک بدون سوراخ

آسانسور هیدرولیک بدون سوراخ مشابه آسانسور معمولی است ، اما نیازی به سوراخ یا تراش ثابت در زیر گودال ندارد. دارای پیستون های تلسکوپی در پایه گودال است. این پیستون ها به آسانسور اجازه می دهند تا ارتفاع ۵۰ فوت را طی کند. همچنین طرحی وجود دارد که دارای پیستون های غیر تلسکوپی است که فقط می تواند تا ۲۰ فوت حرکت کند

دلیل اصلی محبوبیت آسانسورهای هیدرولیک این است که برای راه اندازی مقرون به صرفه تر هستند و هنوز هزینه نگهداری نسبتاً کمتری نسبت به آسانسورهای دیگر دارند.

آسانسورهای هیدرولیک از انرژی بیشتری استفاده می کنند زیرا از یک موتور الکتریکی که در برابر گرانش کار می کند ، استفاده می کنند. شما باید به طور مرتب مایعات هیدرولیک را بررسی کنید زیرا نشتی کوچک می تواند به راحتی منجر به یک حادثه فاجعه آمیز یا تبدیل به یک خطر زیست محیطی شود.

  1. آسانسور Machine-Room-Less (MRL)

انواع آسانسور کارگاهی

بیشتر آسانسورها با یک اتاق ماشین واقع در بالای شافت آسانسور طراحی شده اند. این نوع آسانسور دارای دستگاهی است که در فضای لغو نصب شده است و تنها در صورت نیاز به تعمیر و نگهداری از طریق بالای کابین آسانسور قابل دسترسی است. این نوع آسانسور تنها می تواند مسافت ۲۵۰ پا را با سرعت حداکثر ۵۰۰ فوت در دقیقه طی کند.

آسانسورهای MRL در ساختمان های بلند مرتبه محبوبیت پیدا می کنند زیرا در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند و به فضای کمتری احتیاج دارند.

  1. آسانسور خانگی خلاء

آسانسورهای خلاء که در سال ۲۰۰۵ به جامعه آسانسور معرفی شدند ، از هیچ کابل یا سیستم قرقره ای برای کار استفاده نمی کنند. این آسانسورهای هوابرد بر اساس قوانین طبیعی فیزیک کار می کنند. این سیستم آسانسور ساخته شده از مواد پلی کربنات و آلومینیوم ، در اصل یک لوله در خلاء مهر و موم شده است. هوای زیر و بالای کابین آسانسور چیزی است که حرکت را تسهیل می کند.

وقتی دکمه بالا را فشار می دهید ، سیستم فشار لوله را پایین می آورد و فشار هوا را مجبور می کند که لوله را به سمت بالا فشار دهد. برعکس هنگام پایین آمدن اتفاق می افتد – فشار زیر به حداقل می رسد و آسانسور را مجبور به پایین می کند.

بیشتر بخوانید
دستورالعمل های ایمنی آسانسور کارگاهی

از آنجا که این نوع آسانسور در ۳ مدل موجود است ، از یک سرنشین تا یک مدل قابل استفاده روی صندلی چرخدار سه سرنشین ، آنها بیشتر در مصارف مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند.

چگونه آسانسوری را انتخاب کنیم که مناسب نیازهای شما باشد

آسانسورها می توانند سرمایه گذاری گران قیمت باشند ، بنابراین هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه کدام یک برای شما مناسب است ، باید همه عوامل را در نظر بگیرید. شما نمی توانید یک آسانسور MRL بزرگ در یک ساختمان آپارتمانی متوسط نصب کنید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که ساختمان را ارزیابی کنید و تعیین کنید که آسانسور برای چه چیزی نیاز دارید. در اینجا برخی از عواملی که باید مورد توجه قرار گیرد ذکر شده است:

مسافران

آسانسورهای مختلف در اندازه های مختلف و عملکرد متفاوتی دارند. آسانسورهای مسافری می توانند حداکثر تا ۱۰۰۰۰ پوند وزن داشته باشند. اکثر آنها می توانند بین ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ پوند وزن داشته باشند. بسته به نوع ساختمان ، برخی از آسانسورها باید مجهز به عملکردهای خاصی مانند فضا برای نگهداری برانکارد در ساختمان بیمارستان باشند.

حمل و نقل

وزن بارها می تواند تن باشد و برای جابجایی آنها به آسانسور خاصی نیاز دارند. آسانسورهای حمل بار طراحی شده اند تا ۲۰۰۰۰ پوند یا بیشتر حمل کنند.

سرویس

مردم اغلب آسانسورهای خدماتی را با آسانسورهای باری اشتباه می گیرند. آسانسورهای خدماتی آسانسورهای مسافری معمولی هستند که توسط کارکنان در یک ساختمان استفاده می شود. این آسانسورها بیشتر برای استفاده راحت تر از مسافران از طبقه به طبقه بدون ایجاد اختلال در مشتریان و مهمانان استفاده می شود.

تجاری یا مسکونی

آسانسورهای تجاری به طور کلی طوری طراحی شده اند که بیشتر از افراد مسکونی مناسب افراد هستند. برخی از آسانسورهای مسکونی فقط یک نفر را در خود جای می دهند زیرا تمایل دارند تعداد کاربران کمتری نسبت به همتای تجاری خود داشته باشند

۵٫ آسانسور Dumbwaiters مسکونی

Dumbwaiters آسانسورهای کوچک ساده ای هستند که برای انجام عملکردهای مفید حمل و نقل استفاده می شوند. در رستوران ها ، آسانسور Dumbwaiters می تواند هنگام جابجایی غذا و ظروف بین طبقه مفید باشد.

نتیجه

قبل از نصب آسانسور کارگاهی در ساختمان چند طبقه ، باید کاربری ساختمان را بدانید. ساختمان مسکونی است یا تجاری؟ همچنین باید بدانید هزینه آسانسور مورد نیاز برای سازه شما چقدر است. با وجود اینکه آسانسورها می توانند سرمایه گذاری گران قیمت باشند ، راحتی و سهولت استفاده اغلب دلیل جالبی برای افزودن یک دستگاه به ساختمان بعدی شما است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =

Shares