آسانسور کارگاهی
بالابرهای کارگاهی در صنایع
دسامبر 11, 2016
بالابر کارگاهی
تفاوت آسانسور کارگاهی و آسانسور
دسامبر 26, 2016
نمایش همه

آسانسور کارگاهی و بالابر کارگاهی

ایستا صدر

Tackle Shop

با عمودی شدن هرچه بیشتر شهرها و افزایش ساختمان‌ های بلند نیاز انسان به انواع بالابر کارگاهی برای جا به جایی اشخاص، بارها، مصالح، ابزار، ماشین‌ها و … بیشتر می‌شود. به همین علت همه ما با انواع خاصی از بالابرها همیشه سر و کار داشته‌ایم. ساده‌ترین و در دسترس‌ترین آن‌ها آسانسورهایی است که در ساختمان‌ها وظیفه‌ی حمل و جا به جایی اشخاص را به عهده دارند. اما موارد استفاده‌ی بالابرها بسیار بیشتر از تنها این است. به طوری که موجب شده یکی از وسایل مهم و کاربردی در انواع صنایع باشد. آسانسور کارگاهی امروزه وظایف سنگینی را در ساختمان‌سازی، انواع صنایع و معادن بر عهده دارند. به طوری که انواع مختلفی از این بالابرهای کارگاهی برای کارکردهای مختلف ساخته شده است. به همین علت اگر قصد تهیه بالابر برای کارگاه یا صنعت خود دارید بهتر است انواع مختلف آن را بشناسید تا بهترین نوع ممکن را برای کارگاه خود تهیه کنید(برای مطالعه مقاله انواع آسانسور کارگاهی به این برگه مراجعه کنید).

بالابرها پیشینه‌ی بسیار دوری دارند و شاید بتوان آن را از اولین انواع ماشین‌های دست‌ساز انسان دانست. در مصر باستان برای ساخت اهرام از این بالابرها استفاده می‌شده و ارشمیدس بالابری برای حمل یک نفر تا ارتفاع محدود را برای اولین بار ساخت. هرچند مخترع این ماشین بصورت علمی و به شکل و شیوه‌ای نزدیکتر به امروز دانشمندی به نام اتود بود که آسانسوری با قرقره و طناب و وزنه طراحی کرد. با پیشرفت هر روزه‌ی انسان انواع مختلف و پیشرفته‌تری از این ماشین ایجاد شد. تامپسون در سال ۱۸۵۰ اولین بالابر هیدرولیکی را اختراع کرد. امروزه گستردگی بالابرها به حدی رسیده که برای هر نوع کارکردی انواع مختلفی از آن‌ها در بازار موجود است.

بالابرهای کارگاهی یکی از مهمترین بالابرهایی است که ضرورت استفاده از انواع مختلف آن را می‌توان در انواع صنایع مانند ساختمان‌سازی، پل و تونل سازی، مرمت آثار باستانی، نفت و گاز و پتروشیمی، بنادر و کشتی‌سازی، فولاد و فلز، معادن و … دید(برای مطالعه مقاله کاربرد اسانسور کارگاهی در صنایع به این صفحه مراجعه کنید).

بیشتر بخوانید
اورهال کردن آسانسور کارگاهی

اجزای سازنده بالابرهای کارگاهی عبارتند از استراکچر، الکتروموتور، گیربکس، کلید برق، پولی، سیم بکسل، باکت، ویتچ و … . اکثر بالابرهای کارگاهی از نوع هیدرولیکی هستند. این نوع از بالابرها با نیرویی که از مدار هیدرولیک تامین می‌شود برای حرکت استفاده می‌کنند. بالابرهای هیدرولیکی خود دارای انواع مختلفی است که هرکدام از این انواع دارای خصوصیات خاص و ایمنی‌های مختلفی است که با توجه به این ویژگی‌ها برای کاربردهای متنوع قابل استفاده هستند.(مقاله مکانیزم کلی بالابر کارگاهی در این برگه موجود است) این بالابرها دارای ظرفیتی بین ۳۰۰۰ الی ۵۰۰ کیلوگرم هستند. اگر باری اضافه بر اندازه بالابر در آن قرار گیرد به علت وجود سیستم اضافه بار، بالابر به صورت خودکار از حرکت باز می‌ایستد.

از انواع این بالابرها می‌توان به مواردی که در ادامه به ترتیب ایمنی بالاتر نام برده می‌شوند اشاره کرد:

مدل آکاردئونی (این مدل بیشتر برای حمل نفرات و بار در کارخانه‌ها، سالن‌ها، مساجد و … قابل استفاده است.)، مدل هیدرولیکی جک مستقیم (این مدل بیشتر در نمایشگاه‌های ماشین، کارواش‌ها و پارکینگ‌های دو طبقه به علت ایمنی بالای به عنوان جک خودرو استفاده می‌شود. و به علت وجود جک نیاز به چاله‌ای برای استقرار آن در زیر بالابر دارد.)، مدل بوم لیفت‌های تلسکوپی و مفصلی، ترکیب هیدرولیک زنجیر و کابل و …

سرعت حرکت نرمال آسانسورهای کارگاهی بین ۰٫۲ الی ۰٫۶ متر بر ثانیه است. این بالابرها مجهز به سیستم‌های متفاوتی هستند از جمله سیستم ترمز الکترومغناطیسی که در پشت الکتروموتور نصب می‌شود و برای ایستادن به موقع کابین در ایستگاه‌های مورد نظر استفاده می‌شود و همچنین سیستم پاراشوت که از ضروریات بالابرهای کارگاهی هستند و در مواقعی که سرعت کابین بیش از حد مجاز خود است مانع سقوط آن می‌شود و موجب ایمن شدن بالابر می‌شود. همچنین می‌توان به سیستم برگشت به پایین بدون استفاده از نیروی برق هستند این سیستم موجب صرفه‌جویی در انرژی می‌شود زیرا تنها برای بالا بردن آسانسور از انرژی استفاده می‌کند. از دیگر فواید این سیستم می‌توان به ایجاد گشتاور در لحظه راه‌اندازی، کاهش جریان راه‌اندازی موتور که از ایجاد شوک‌های الکتریکی بر روی شبکه برق و ایجاد تنش بر روی تجهیزات مکانیکی و استهلاک آن‌ها جلوگیری می‌کند اشاره کرد.

بیشتر بخوانید
انواع آسانسور کارگاهی (بالابر کارگاهی)

بالابرهای کارگاهی در دسته‌بندی‌های متفاوت به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که در بالا به یکی از این دسته‌ها اشاره شد. دیگر دسته‌بندی‌هایی که می‌توان به آنها اشاره کرد دسته‌بندی بالابر‌های کارگاهی بر اساس جابه‌جایی آن‌ها است که شامل دو دسته‌ی سیار و ثابت می‌شوند. بالابر‌های سیار قابلیت جابه‌جایی سریع دارند و بیشترین کاربرد آن‌ها در کارهای خدماتی چون نقاشی‌های دیواری بزرگ، انبار کارخانه‌ها و یا تمیز کردن نمای بیرونی ساختمان‌ها است.این بالابرها خود دو نوع‌اند بالابرهای با دسترسی عمودی و و بالابرهای با دسترسی عمودی و افقی. از بالابرهای ثابت برای جابه‌جایی بارهای سنگین در ارتفاع در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها و یا بارگیری تریلی‌ها و کامیون‌ها استفاده می‌شود. این نوع بالابرها نیاز به یک چاهک برای استقرار تجهیزات و همسطح شدن کف با زمین دارند. انواع مختلف بالابرهای کارگاهی ثابت شامل بالابرهای جک مستقیم، زنجیری و آکاردئونی می‌شود.

در دسته‌بندی دیگری می‌توان بالابرهای کارگاهی را بر اساس نوع کارکرد به انواع زیر تقسیم کرد:

  • بالابر صنعتی: این نوع از بالابر در نیروگاه‌ها، سیلو‌ها، برج‌های انتقال زغال سنگ، دکل‌ها، برج‌های ارتباطی و … مورد استفاده‌اند و خود انواع مختلفی چون بالابرهای ضد انفجار یا بالبرهای پودری (کاسه‌ای) و … را شامل می‌شوند.
  • بالابر ساختمانی: در ساختمان‌سازی نیاز به بالابرها بسیار است چه برای حمل افراد و چه مصالح با توجه به این نیازها انواع مختلفی از بالابرهای ساختمانی چون بالابرهای مصالح، نفر و مصالح و بالابر سکوی کار طراحی شده‌اند.
  • بالابر حمل و نقل: بالابرهای آکاردئونی و خودرو (جک مستقیم) از این نوع هستند که برای حمل و جابه‌جایی بارهایی چون خوردو، تولیدات کارخانه‌ای و حتی اجناس فروشگا‌ها طراحی شده‌اند.
بیشتر بخوانید
بالابرهای کارگاهی در صنایع

اطلاعاتی که تا به اینجا داده شد توضیحاتی کلی برای شناخت انواع بالابرهای کارگاهی بود. اگر قصد تهیه کردن بالابر کارگاهی دارید باید نسبت به انواع آن آشنایی داشته باشید. هنگام خرید و تهیه کردن بالابرها بهتر است به چند مورد توجه کنید تا بتوانید بهترین و مناسب‌ترین کالا را برای خود انتخاب کنید. مواردی چون نوع محموله‌، حداقل فضایی که برای نصب و راه‌اندازی هر نوع بالاری که استفاده می‌شود، حداکثر ظرفیت حمل بار، حداکثر ارتفاع بالابر، سرعت بالابر، نوع و میزان برق مصرفی آن، قدرت الکتروموتور دستگاه، ابعاد کابین و ایمنی دستگاه، سهولت نصب و راه‌اندازی و همچنین تعمیرات در صورت نیاز و همچنین مواردی چون نوع سیستم محرکه و گیربکس.

رعایت نکات ایمنی و فراهم آوردن شرایط امن هنگام کار با هر وسیله‌ای ضروری است لذا موارد زیر برای ایمنی بالا در بالابرها باید مورد توجه قرار گیرد.

توجه داشته باشید که بالابر کارگاهی شما دارای قطعاتی چون نرده‌ی امگا (این قطعه از ورود نابهنگام اشخاص و مصالح به مسیر بالابر کارگاهی جلوگیری می‌کند.)، حفاظ پیرامون (ضرورت وجود این قطعه در جلوگیری از ورود و توقف افراد در محل استقرار بالابر کارگاهی است.)، سری لیمیت سوئیچ‌های ایمنی (این سوئیچ‌ها در ابتدا و انتهای مسیر بالابر وجود دارند اما برای ایمنی بالاتر و جلوگیری از سقوط آسانسور بهتر است بر روی درب کابین نیز نصب شود.)، پاراشوت، کلگی (این قطعه بصورت مکانیکال باعث پایان ادامه حرکت و خارج نشدن دستگاه از مسیر می‌شود.)

یرای مشاوره و خرید انواع بالابر کارگاهی ایستا صدر و انواع آسانسور کارگاهی آلیماک با تیم فنی ایستا صدر تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − نه =

Shares