ابزارها و تکنولوژی هایی که در هنگام ساخت آسمان خراش ها استفاده می شوند، کدامند؟

آسانسور کارگاهی
نکاتی در رابطه با افزایش عمر سرویس بکسل های آسانسور کارگاهی
خرداد ۱۶, ۱۳۹۶
a
دی ۵, ۱۳۹۷
نمایش همه
آسانسور کارگاهی در ابر آسمان خراش ها

در دنیای امروزی با گسترش جمعیت و زندگی های شهری نیاز به ساخت آسمان خراش ها نیز  روز به روز بیشتر و بیشتر می شود.  با این  اوصاف  معماران از سر رقابت اقدام به طراحی آسمان خراش هایی می کنند که بر عمق اتمسفر هوا نزدیک شده و  بر اوج آسمان خودنمایی کنند . ساختمان هایی بلند مرتبه که نماد شهری مدرن با معماری روز هستند.

اما در این میان به ابزارها وتکنولوژی هایی احتیاج است تا کار ساخت را آسان کند. ازجمله ضروری ترین نیازهای معماران و مهندسین سازه وسیله ای به  اسم آسانسور کارگاهی است. ضرورت حمل و نقل مواد و ابزارها به ارتفاع های بسیار بلند اهمیت استفاده از این تکنولوژی را دو چندان می کند.

آسانسور و کاربرد آن از گذشته تا به امروز

ابداع و پیدایش آسانسور تقریبا به قرن سوم پیش از میلاد بر می گردد.  کاربری آسانسور در گذشته به همراه نیروی انسانی صورت می گرفته است. شاید سرعت امروزی  صعود چند ثانیه ای در گذشته غیر ممکن بوده باشد ولی در همان دوران توانایی بر طرف کردن بسیاری از نیازها را دارا بوده است. ساختار ابتدایی آسانسور شامل چرخ و تسمه گردان بود که عمل بالا بردن اجسام و افراد را ممکن می ساخت.  بعد از گذشت چند سال این ساختار در آسانسور کارگاهی به کابین های صعودی تبدیل شد.  این پیشرفت و تکامل در ساخت آسانسور کارگاهی موجب شد که آسمان خراش ها تا ۳۰۰ متر ارتفاع بر خط آسمان شهرها تسلط پیدا کنند.  این فناوری از تاثیر گذارترین اختراعات تاریخ بشر در معماری و شهر سازی به شمار می رود. وسیله ای که محدودیت ساخت و ساز را از بین برده و باعث آسان تر کردن کارها  شده است.

 کاربرد آسانسور کارگاهی به عنوان ابزار و تکنولوژی روز در آسمان خراش ها

بالابر کارگاهی به عنوان یک وسیله عمل حرکت در ساختمان های بلند مرتبه را آسان تر نمود. اختراعی که باعث تفکر و برنامه ریزی در انتقال عمودی ابزارآلات ساختمانی به طبقات بلند شد . آسمان خراش ها در واقع چالش های سازه ای محسوب می شوند که  مهندسین سازه و پیمانکاران باید توانایی توسعه کار در برابر نیروهای جانبی ارتفاعات بالا و سازه های بلند را داشته باشند. توسعه و خواسته ای که نیازمند تکنولوژیبه روز همانند آسانسورهای کارگاهی است.

در اوایل کار با آسانسور ایمنی بسیار کم بوده و خطرات ناشی از سقوط  درصد بالایی داشت. در ساختار آن سیستم قرقره و وزنه فاقد مکانیسم ایمنی بوده و کابل ها و تسمه ها دچار پارگی و شکست می شدند.”الیشا اوتیس ” اولین فردی بود در نمایشگاه جهانی ۱۸۵۴ نیویورک این مسئله را مطرح کرده و با پیشنهاد دستگاه ایمن کننده و نگه دارنده کابین موجب امنیت و استفاده بهینه از آسانسور در ارتفاعات بلند بدون هیچ خسارتی شد. امروزه نیز از این اختراع استفاده شده و باعث امنیت جانی و مالی افراد و اشیا شده است.

آسانسور کارگاهی در ابر آسمان خراش ها

شرکت “اوتیس ” با سال ها تجربه و فعالیت در حوزه ساخت آسانسور امروزه در تلاش است تا بتواند مشکلات حمل و نقل و حرکتی در برج هایی با ۸۰۰ متر ارتفاع را حل کند.

طبق این خواسته و هدف شرکت “اوتیس” توانسته است برای برج خلیفه آسانسوری دو طبقه با کامپیوتر هماهنگ کننده اعزام، بالابر فشرده ،تسمه، موتورها،درایوها طراحی کند  که موجب کاهش  اندازه های موتور شده است.  ولی مهم ترین مسئله ایمنی  کار با بالابر کارگاهی است که شرکت “اوتیس ” توانست بر آن غلبه کند.

آسانسور کارگاهی در ابر آسمان خراش ها

ساختار یک سیستم ترمز در آسانسور کارگاهی که توانایی بالارفتن تا بلندای یک کیلومتری را دارد چیست؟

طبق  نظریات “ماروین” مدیر اختراعات اوتیس یک آسانسور  وزنه ای قادر است تا ۴۵ مایل در ساعت شتاب بگیرد و در حدود ۵۷۲ درجه فارنهایت گرما ایجاد کند. در این راستا مکانیسم سقوط آزاد را متوقف کرده و حرارت تولید شده به وسیله  شتاب را تحمل کند.

توانایی گرفتن سقوط در شروع کار را داشته باشد. در حال حاضر اوتیس دارای یک برج آزمایشی برای انجام این کار و بهبود سرعت یک سازه به بلندای یک کیلومتر است.

آسانسور امیدی برای معماران و طراحان آسمان خراش ها است که برای تحقق اهدافشان آنان را یاری می دهد و موجب پیشرفت و توسعه کار می گردد.

جهت اطلاعات بیشتر می توانید با تیم ایستا صدر و یا مشاوره در امر نصب انواع آسانسور کارگاهی و بالابر کارگاهی تماس حاصل فرمایید.

نویسنده:مهری رقمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − یازده =

Shares