نحوه نصب بالابرکارگاهی
نحوه نصب آسانسور کارگاهی
اردیبهشت ۳, ۱۳۹۶
امنیت در آسانسور کارگاهی
امنیت آسانسور کارگاهی در صورت سقوط
اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۶
نمایش همه
آسانسور کارگاهی

انجام بازرسی های فنی بالابر کارگاهی با توجه به استانداردهای بین المللی و کشور ایران برای امنیت جانی و مالی در همه مکان ها ضروری است. با گسترش صنعت برج  و ساختمان سازی استفاده از آسانسور نیز به وفور افزایش پیدا کرده است. نیاز به آسانسور برای حمل و نقل افراد و وسایل مختلف برای ارتفاعات نیز بهره گیری از این تکنولوژِی در جامعه را گسترش داده است. آسانسور به عنوان وسیله ای الکترومکانیکی است که  بعد ها با پیشرفت علم الکترونیک و نیمه هادی و ورود علم هوش مصنوعی به صنعت،  تکامل یافت. برای ساخت یک آسانسور از علوم مکانیک، معماری، الکترونیک، برق و صنایع کمک گرفته می شود.

برای طراحی آسانسور به مختصصین تمامی این رشته های مهندسی و فنی نیاز است و باید تمامی نکات فنی در زمان ساخت و تولید مورد توجه قرار بگیرد. از این جهت توجه به نکات ایمنی و بازرسی فنی آسانسورها می تواند امنیت جانی افراد بسیاری را حفظ کند. امروزه با توجه به قوانین و مقررات نظام مهندسی پایان کار ساختمان پس صدور گواهی سلامت و ایمنی صد در صد آسانسور ارائه می گردد.

بازرسی آسانسور و بالابر کارگاهی

امروزه با گسترش چندین سال از استانداردهای ملی نواقص زیادی در حین بازرسی ها مورد بی توجهی قرار می گیرد. به همین خاطر بهره گیری از کارشناسانی مجرب و فنی در این عرصه می تواند بسیار سودمند واقع شود. کنترل کیفی و فنی آسانسور موجب بالابردن سطح ایمنی آن  است.

 بازرسی فنی و بررسی آسانسور مطابق با چک لیست آسانسور

یک آسانسور از قطعه های مختلف الکترونیکی و مکانیکی ساخته شده است و وجود اختلال در هر یک از آن ها می تواند امنیت جانی افراد را به خطر بیندازد. با توجه به نحوه ساختار آسانسور بازرسی آن هر ۶ ماه یک بار باید انجام گیرد. برخی از قطعه های آسانسور بر اثر خوردگی و زنگ زدگی فرسوده می شوند که توجه به این موارد دارای اهمیت است.  در یک بازرسی فنی انجام یافته مواردی مثل روشنایی کابین آسانسور، موتورخانه، سیستم های کنترلی و…دارای اهمیت است. هم چنین تست سرخوردگی سیم بکسل و پاراشوت آسانسور نیز مطابق چک لیست آسانسور بازرسی می شود.

آسانسور کارگاهی

بازرسی های فنی در زمینه آسانسور در شاخه های زیر انجام می پذیرد:

۱_آسانسورهای صنعتی

۲_بالابرهای ساختمانی

۳_آسانسورهای مسافر بری و باربری

۴_بازرسی ایمنی و فنی آسانسور های الکتریکی و هیدرولیک

۵_بازرسی آسانسورهای خدماتی

۶_بازرسی و چک کردن قطعات و اجزای آسانسورهای نصب شده

۷_بازرسی و بررسی آسانسورها پس از نصب آن ها

۹_ بازرسی فنی آسانسورهای بدون موتور خانه

استانداردها و اصول فنی که باید در بازرسی های فنی مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

_استانداردهای بین المللی ASME,EN81,A17.1 و…

_استاندارهای ملی کشور ایران ۶۳۰۳ _۱

قست هایی که در زمان بازرسی مورد توجه است عبارتند از:

_بررسی سیستم های الکتریکی، کنترلی، ایمنی و محرکه آسانسور

_بازرسی دقیق سیستم تعلیق کابین

_بررسی مکانیزم تعادل و مسیر حرکت کابین

_بررسی صحت عملکرد ترمز های ایمنی، گاورنر به همراه ضربه گیر های آسانسور

_توجه به عملکرد صحیح و دقیق قفل ها و درب های کابین و طبقات آسانسور ها

از جمله نکاتی که برای بازرسی فنی آسانسور نیاز است:

_بعد از پرداخت هزینه تعیین نوبت بازرسی صورت می گیرد.

_هنگامی که در بازرسی اول ایراداتی وجود داشته باشد متقاضی باید دوباره نسبت بازرسی فنی اقدام نماید.

_پس از بازرسی فنی آسانسور و تایید شدن گواهی سلامت آسانسور صادر می شود.

اهمیت و ارزش بازرسی آسانسور

عدم توجه به نکات فنی و رعایت آن ها خسارات جانی و مالی فراوانی را به همراه خواهد داشت. با افزایش استفاده از انواع آسانسور های کارگاهی و صنعتی و… در جامعه امروزی برخی افراد سود جو که هیچ تخصصی در زمینه فنی و مهندسی در ساخت آسانسور ندارند به انجام بازرسی فنی این وسیله می پردازند و گاهی اوقات شاهد حادثه های دلخراشی می شویم. به همین خاطر انتخاب شرکتی مطمئن و افرادی مجرب و بامهارت در عرصه بازرسی آسانسور اهمیت بالایی دارد. همان طور که اشاره شد توجه به برخی نکات فنی در صدور گواهی سلامت آسانسور حائز اهمیت است. پس با انتخاب افرادی مجرب و شرکتی متخصص امنیت استفاده از آسانسور را بالا ببرید و از امکاناتی که یک آسانسور کارگاهی و سایر آسانسور ها در اختیارتان قرار می دهند لذت ببرید.

جهت اطلاعات بیشتر می توانید با تیم ایستا صدر و یا مشاوره در امر نصب انواع آسانسور کارگاهی و بالابر کارگاهی تماس حاصل فرمایید.

نویسنده: مهری رقمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 4 =

Shares